Zobaczmy, co w nowym wydaniu „Królowej Różańca Świętego”!
„Znak opieki Maryi” – Stanisława Gamrat
Święty Klaudiusz de la Colombiere powiedział: „Wszelkie formy naszej miłości do Błogosławionej Dziewicy, jakie uzewnętrzniamy, nie posiadają tej samej rangi sprawiania jej przyjemności. Bez cienia wątpliwości, brązowy szkaplerz jest najbardziej faworyzowany przez Maryję, a tym samym najbardziej pomaga nam w osiągnięciu nieba”. Sama Matka Boża zdaje się potwierdzać te słowa i w najważniejszych dla nas objawieniach, a więc w Lourdes (16 lipca 1858 r – w uroczystość szkaplerza świętego) i w Fatimie (13 października 1917 r.) ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna.
„Pątnicy z Pignataro” –Marek Woś
Pierwsza pielgrzymka piesza z Pignataro Maggiore do Pompejów odbyła się 6 maja 1945 roku. Wzięła w niej udział mała grupka osób w podzięce za ocalenie życia podczas II wojny światowej. Będąc w okopach, żołnierze obiecali, że jeśli ocaleją, pójdą pieszo w pielgrzymce dziękczynnej do sanktuarium w Pompejach. I kiedy cali i zdrowi wrócili do domów, postanowili spełnić obietnicę. Boso, z plecakami wypełnionymi kamieniami, udali się w podróż dziękczynną.
„Poświęcił życie” – wywiad z ks. prałatem Pietro Caggiano
„Marsz dla Królowej Polski cz. 4: Neapol i Pompeje – Krzysztof Jędrzejewski
Kolejnym punktem na trasie mojej zeszłorocznej pielgrzymki,mającej na celu uczczenie stuleciam niepodległości naszej Ojczyzny,a zwłaszcza jej Królowej – Maryi, miało być sanktuarium Matki BożejRóżańcowej w Pompejach, a także Neapol, w którym 14 sierpnia 1608 r.objawiła się ona Juliuszowi Mancinellemu, włoskiemu jezuicie.W czasie, gdy akurat odmawiał Litanię loretańską, ukazała mu sięi poleciła, by nazywał Ją Królową Polski, bo „naród ten bardzo umiłowałai wielkie rzeczy dla niego zamierza”. Wieść o tym objawieniu dałapoczątek temu, że dzisiaj Maryja jest czczona jako nasza Królowa.
„Ciekawostki różańcowe, cz. 1 – Szybka religijność, albo jak pokonać duchowe lenistwo” – Patrycja Pierzynka
Rozpoczynamy nowy cykl zatytułowany „Ciekawostki różańcowe”.W każdym artykule będzie ukryta jedna lub więcej ciekawostekzwiązanych z modlitwą różańcową. Zostaną one powiązane z wybranymproblemem duchowym, który będziemy rozważać w danym numerze,właśnie przez pryzmat owej ciekawostki. Dzięki temu poznamy różaniecjako odpowiedź na duchowe trudności, z jakimi się zmagamy.W tym numerze zastanowimy się nad tym, czym jest „szybka religijność”i jak można przeciwdziałać duchowemu lenistwu.
„Anieskim szlakiem: Pobiedziska” – Marek Woś
Jak pamiętamy, film o Michale Archaniele przedstawia objawienia wymienionew książce „Wielkość św. Michała Archanioła”.Po zakończeniu zdjęć w Europie południoweji zachodniej, zadaliśmy sobie pytanie:czy to możliwe, aby Michał Archanioł objawiał sięw tylu krajach z pominięciem Polski?
„Zwycięstwo Maryi. Alfons Ratisbonne” – ks. Orchowski
W kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ain-Karimw pobliżu Jerozolimy znajduje się grób, na płycie którego wyrytyjest napis: „Ojciec Maria”, zaś na cokole figury Niepokalanej:„Maryjo, pamiętaj o swoim synu, który jest słodką i chwalebnązdobyczą Twojej miłości”.
„Bo byłem w więzieniu…” – Magdalena Buczek
Cztery lata temu otrzymałam po raz pierwszy zaproszeniedo więzienia, by podzielić się świadectwem o modlitwie różańcowej.Za każdym razem jest to dla mnie wyjątkowe i ubogacającedoświadczenie. Jestem przekonana, że o wiele więcejsama otrzymuję w czasie spotkań z więźniami, niż mogę dać.
„Kobiety w Biblii cz. VIII: Elżbieta” – Andrzej Jędrzejewski
Scena nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję przynależy do grupywydarzeń bezpośrednio poprzedzających przyjście na świat Zbawiciela.Można rzec, że Jezus na ziemi już się pojawił, ponieważ byłprzecież w łonie swej Matki. Elżbieta odwiedziny Maryi odebrałajako wielki zaszczyt. Postać tak bardzo przez nas znana jestprzez ewangelistę dość skromnie opisana.
„Pan idzie z nieba…” – Izabela Marciniak
Zielem, kwiatami ścielcie Mu drogi,
Którędy Pańskie iść będą nogi!
I okrzyknijcie na wszystkie strony:
„Pośród nas idzie Błogosławiony!”
Świadectwa różańca i nowenny pompejańskiej
Chcę złożyć świadectwo z mojej pierwszej nowenny pompejańskiej, którą odmówiłam kilka lat temu, gdy zaczęło się rozpadać małżeństwo mojego syna. Kilka miesięcy po ślubie synowa wyprowadziła się. Sytuacja była na tyle poważna, że każde z nich chciało rozwodu. Poczułam się bezradna, gdyż wszelkie podejmowane przeze mnie próby pogodzenia ich kończyły się kłótnią i obwinianiem mnie, że nie powinnam się wtrącać, bo to ich sprawa.
„Pilznieńska Matka Pocieszenia” – Szymon Wilk
Sanktuarium w Pilźnie jest miejscem, gdzie spotykają się dwie wielkietradycje maryjne. Pierwsza związana jest z zakonem augustianów,którzy umieścili w swej świątyni wspaniały wizerunek Maryi i obdarzyliją mianem Matki Bożej Pocieszenia. Ich dzieło kontynuują od niemal180 lat karmelici, wzbogacając augustiańskie dziedzictwoszkaplerzną duchowością własnego zakonu.
„Przykazania Boże” – dr Robert Bryl
W poprzednim numerze przybliżyliśmy pokrótce 5 warunkówdobrej spowiedzi świętej. Wspomnieliśmy, że rachuneksumienia należy czynić na podstawie 10 przykazań Bożychi 5 przykazań kościelnych. W kilku najbliższych numerachomówimy każde z tych przykazań po kolei. Zanim jednakto nastąpi, kilka uwag wstępnych.
„Niezwykła szata cnót” – Lidia Wajdzik
Pierwszego maja obchodzone jest wspomnienieśw. Józefa Rzemieślnika. W naszym Kościele katolickimwspomnienie św. Józefa obchodzone jest dwa razy w roku– 19 marca jako Oblubieńca Matki Bożej, oraz 1 maja– jako wzór i patrona ludzi pracy. Jego postaćznana jest z przekazów Ewangelii, chociażna jej kartach nie wypowiedział ani słowa…
„Przybytek sławny pobożności”
Porozmawiajmy dzisiaj o pobożności. Czym jest prawdziwa pobożność? Kogo możemy nazwać człowiekiem pobożnym? Czy człowiek pobożny to taki, który długie godziny potrafi spędzić na modlitwie, w kościele parafialnym nie opuści żadnego nabożeństwa przez 7 dni w tygodniu? A może pobożny jest ten, kto zna niemal na pamięć Pismo Święte, potrafi cytować z pamięci wersety na każdy temat? Może w końcu pobożność oznacza kogoś, kto stara się za nic w świecie nie przekroczyć żadnego z przykazań, w piątek nie dotknie mięsa, hojnie sypie groszem na kościelną tacę, aktywnie udziela się we wszystkich parafialnych akcjach charytatywnych.