Nowenna pompejańska

Zawierz swój problem Maryi

Nowy papież – Leon XIV – w łączności z sanktuarium w Pompejach!

4.1 9 głosów
Oceń wpis

Dziś, 8 maja, w święto Michała Archanioła oraz święto Sanktuarium w Pompejach, świat został obdarzony nowym Papieżem. W pierwszym przemówieniu nawiązał on do Matki Bożej Pompejańskiej.

Pierwsze oświadczenie Leona XIV

Papież Leon XIV
By Vedilson – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=164939157

Tymi słowami zakończył swoje przemówienie nowo wybrany Papież Leon XIV:

„Dziś jest dzień supliki do Matki Bożej Pompejańskiej. Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością. Dlatego chciałbym pomodlić się razem z wami. Módlmy się wspólnie za te nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie. Prośmy o tę specjalną łaskę Maryję, naszą Matkę.”!

Łącze do całości znajdziesz niżej.

Oświadczenie sanktuarium w Pompejach ks. abp. Tommaso Caputo

Sanktuarium w Pompejach ustami abp. Tommaso Caputo wydało swoje oświadczenie:

„Pompeje świętują wybór Jego Świątobliwości Roberta Prevosta, papieża Leona XIV, a dźwięk dzwonów wyraża całą naszą radość. Już w pierwszych słowach Ojciec Święty, pojawiając się na loggii błogosławieństw, wspomniał o Najświętszej Dziewicy, mówiąc: „Dziś jest dzień supliki do Matki Bożej Pompejańskiej. Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością”. To imię przywołuje nam na myśl papieża Leona XIII, Papieża Różańca, autora licznych encyklik poświęconych modlitwie maryjnej, papieża, który towarzyszył Bartolowi Longo w pierwszych dekadach historii Pompejów.

Właśnie dziś rano, 8 maja, na placu Bartolo Longo obchodziliśmy święto Matki Bożej Pompejańskiej, wznosząc do Niej tradycyjną Suplikę. Wydaje się rzeczywiście cudownym zrządzeniem Opatrzności, że właśnie dzisiaj kardynałowie, zgromadzeni na konklawe, obdarowali Kościół nowym Pasterzem, któremu od teraz zapewniamy naszą wierność, miłość oraz modlitwę. Podczas dzisiejszej porannej Mszy Świętej kardynał Giovanni Battista Re, Dziekan Kolegium Kardynalskiego, zachęcał czcicieli Najświętszej Dziewicy do modlitwy, aby „Matka Boża wstawiła się do Ducha Świętego, by mocno powiał, aby wybrano papieża, jakiego potrzebuje Kościół dzisiaj, a także dzisiejszy świat, udręczony przez liczne wojny”. Kardynał prosił o wstawiennictwo Maryi, aby konklawe wybrało „papieża, który umocni wiarę w świecie cechującym się ogromnym postępem technicznym, lecz zapominającym o Bogu. Z pewnością Matka Boża, którą wzywamy jako Władczynię Nieba i Ziemi, Królową zwycięstw, naszą Matkę i nadzieję, nie odmówi nam swej opieki”.

Wiadomość o wyborze jest spełnieniem tych słów, które teraz brzmią proroczo. Najświętsza Maryja zawsze prowadzi nas do Jezusa. Wielki święty, Ludwik Maria Grignion de Montfort, napisał: „Ad Jesum per Mariam” – Do Jezusa przez Maryję. Jednak dzisiaj, w tym wyjątkowym dniu, powiedziałbym: „Ad Jesum per Summum Pontificem” – Do Jezusa przez Papieża. Papież swoją nauką i świadectwem prowadzi nas do Jezusa. Dziewica Maryja, Matka Kościoła, będzie mu towarzyszyć, czyniąc drogę łagodniejszą. My również będziemy mu towarzyszyć modlitwą, a w Pompejach tą uprzywilejowaną modlitwą jest Różaniec. Będziemy to czynić na wzór Założyciela, błogosławionego Bartola Longo, syna zawsze posłusznego papieżowi, głosowi Chrystusa na ziemi. To właśnie Leon XIV wkrótce będzie przewodniczył jego kanonizacji”.”

Czym jest Suplika do Matki Bożej Pompejańskiej?

Suplika do Królowej Różańca Świętego jest odmawiana dwa razy w roku:

8 maja, w rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium różańcowego w Pompejach,
oraz w pierwszą niedzielę października, w święto Królowej Różańca Świętego.
Jest to modlitwa, którą Jan Paweł II cytował w liście Rosarium Virginis Mariae. To jedna z najpiękniejszych modlitw związanych z różańcem.

Pisaliśmy o niej wielokrotnie, zapraszając co jej odmawiania w te dwa święta – więcej tutaj.

Bartolo Longo – autor Supliki – pod inspiracją Leona XIII

bł. Bartolo Longo

Pierwszego września 1883 roku ukazała się encyklika Supremi apostolatus officio, w której papież Leon XIII zachęcał osoby duchowne i świeckie do wzywania Matki Bożej w całym październiku w modlitwie różańcowej w celu otrzymania skutecznej pomocy. W encyklice papież wspomniał o „ciężkim stanie tych czasów” i o „Kościele targanym poważnymi nieszczęściami”. Ponadto w 1883 roku przypadała dwusetna rocznica zwycięstwa pod Wiedniem oraz czterechsetna narodzin Lutra. Wydarzenia te roznieciły antyklerykalne nastroje we Włoszech i za granicą.

Bartolo napisał, że nieszczęścia, do jakich odnosił się papież Leon XIII, były „politycznego, moralnego i społecznego charakteru. Polityka trafiła w ręce masonerii, która ma adeptów we wszystkich narodach i gabinetach. Moralność, ze względu na zakaz nauczania katechizmu w szkołach, została wyłączona ze społeczności ludzkiej bez Boga. Społeczeństwo kroczy po wulkanie, a ten grozi w każdej chwili rozwarciem się i pochłonięciem współczesnego pokolenia”.

Niepokoje i wezwania Leona XIII oraz jego osobiste refleksje znalazły więc odpowiedni wyraz w Suplice do potężnej Królowej Różańca Świętego. Została odmówiona po raz pierwszy podczas październikowego święta, obchodzonego 14 dnia tego miesiąca. Począwszy od tamtego dnia liczne wspólnoty katolickie, rozproszone po całym świecie, odmawiają Suplikę do Dziewicy Różańcowej z Pompejów 8 maja oraz w pierwszą niedzielę października.

Gdzie szukać Supliki do Królowej Różańca?

Pobierz tutaj: https://krolowa.pl/suplika/

Historię sanktuarium w Pompejach w tym Suplikacji i innych nabożeństw znajdziesz w poniższej książce:

Źródła

marek wos

Serdecznie pozdrawiam,

Marek Woś, redaktor naczelny

www.pompejanska.rosemaria.pl
www.krolowa.pl

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co o tym sądzisz? Napisz swoją opinię!x